Nie od dziś wiadomo, że energooszczędność naszego domu jest w cenie. Coraz więcej osób, budujących nowe domy, robi wszystko co tylko zrobić się da by osiągnąć możliwie najwyższy jej poziom. Stosuje się tu naprawdę nowoczesne technologie, które dają dużo możliwości i co najważniejsze skutecznie redukują koszty. Do energooszczędności domu oczywiście przyczynia się w pierwszej kolejności prawidłowo wykonana izolacja. Bez tego nasze dalsze starania idą na nic i są mocno pozbawione sensu. Dlatego właśnie o nią musimy zadbać. Izolacja dotyczy przede wszystkim okien, drzwi, stropów, a także dachu. Tym razem przyglądnijmy się jak powinno to wyglądać w tym ostatnim przypadku.
Tutaj wielką rolę odgrywa materiał, z jakiego wykonany jest nasz dach. Musi on być przede wszystkim trwały i bardzo szczelny. To najistotniejsze cechy dobrego pokrycia dachowego. Jeśli te kryteria zostaną spełnione, połowa sukcesu za nami. Nawet odrobinę gorszej jakości materiał może doprowadzić do przeciekania naszego dachu, gorszej izolacji, uciekania ciepła i wtedy cała praca idzie na nic. Tutaj sam materiał, kładziony na dachu choćby był jednym z najlepszych i tak może nie wystarczyć. Dlatego ważne są dodatkowe zabezpieczenia. I tutaj warto jest wykorzystać papę lub membraną dachową. Są to materiały najczęściej wykorzystywane.
Jeżeli chodzi o papę, to jest to materiał, który mocuje się wzdłuż okapu przy pomocy tak zwanych papiaków. Jest to materiał bardzo trwały i szczelny, odporny na wiatr, promienie UV, czy nawet szkodniki. Jednak jego wykorzystanie wymaga specjalnych umiejętności, bo łatwo jest to zrobić źle i wtedy nie przynosi żadnego użytku.
Drugi materiał to membrana. Ona jest bardzo dobrą izolacją w przypadku ochrony przed wodą i przepuszczaniem pary wodnej. Można powiedzieć, że nie ma sobie równych. Dzięki niej ciepło w budynku pozostaje skutecznie utrzymane. Najlepiej sprawdzi się w przypadku dachów z kątem nachylenia wyższym niż 20 stopni. Jej niewątpliwym plusem jest także to, że może się okazać, że za jej zasługą nie będziemy musieli dodatkowo instalować wentylacji. Znajdziemy się w takiej sytuacji, gdy użyta przez nas membrana będzie paroprzepuszczalna.