Kolejną ważną rzeczą, którą nasz projekt musi uwzględniać to instalacje. Wiąże się to tak jak wszystko tutaj z dodatkowymi planami, wydatkami i podjęciem jeszcze kilku ekstra decyzji.
Jeżeli nie chcemy się już tak rozdrabniać, ani też nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat instalacji i nieszczególnie dużo czasu, by ją posiąść, najlepszym pomysłem będzie pomyślenie o tym już przy zakupie samego projektu domu. Możemy bowiem projekt taki nabyć już z uwzględnioną w nim instacją i wtedy problem z głowy. Mamy wszystko załatwione za jednym podejściem. Co jednak jeśli nie?
Możemy do tego podejśc tak i tak. Nie ma tu żadnych z góry narzuconych wymagań. Mając jednak już gotowy projekt instalacji, nie będziemy mogli tak samo wprowadzać zbyt dużych zmian. Jest on już dla nas pewnego rodzaju mapą, której musimy się trzymać. Możemy wprowadzić jedynie jakieś bardzo nieznaczne modyfikacje. Tutaj bardziej mowa o takich rzeczach jak zmiana miejsc kontaktów elektrycznych czy lamp. Są one po prostu traktowane jako nieistotne odstępstwa od projektu i na coś takiego możemy sobie pozwolić. Natomiast zmiana naszej instalacji w jakiś zupełnie nowy system będzie już nierealna. Chyba, że zapłacimy. Wtedy drzwi otwarte. Ale nawet nie tylko z kosztami się wiąże. Trzeba tu ponownie uzyskać nową zgodę, nowe projekty, jeszcze więcej chodzenia, załatwiania i czasu poświęconego na to wszystko. Dlatego w dużym skrócie śmiało można powiedzieć, że zupełne zmiany instalacji są dla nas w ogóle nieopłacalne. Jeżeli otrzymamy już plan instalacji, to wówczas dobrze jest mieć go na budowie. Wówczas tamtejsze prace będą mogły zostać konkretnie skontrolowane, a także będzie on dla nas poodstawą do reklamacji, gdyby miało się okazać, że zaistnieje taka potrzeba. Powinniśmy pamiętać, że to właśnie w planie instalacji musimy uwzględnić pewne dodatkowe opcje, takie jak instalacje solarne, czy systeemy kominkowe i inne małe i większe rzeczy związane z przepływem energii w naszym domu.