Piorunochron nie jest szczególnie często spotykany w domach jednorodzinnych. A tak naprawdę to jest to tylko bardzo powszechna nazwa instalacji odgromowej. Jego stosunkowo rzadnie zastosowanie być może wynik właśnie z tego, że nie jest wymagany w żaden sposób. Jeżeli go mamy to tylko dlatego, że sami tego chcieliśmy. A niewiele ludzi chce go mieć.
W zasadzie to umieszcza się go tylko tam, gdzie jest to absolutnie niezbędne. A jest tak w sytuacji, gdy dany budynek ma powyżej 500m2 oraz jego wysokość wynosi więcej niż 15m. Musimy mieć go jeszcze wtedy, gdy nasz dom jest wykonany z materiałów łatwopalnych. Wtedy nawet wymiary nie mają najmniejszego znaczenia. Zapewnia nam on niewątpliwie dużo większe bezpieczeństwo.
Kiedy budujemy dom, dobrze jest też zorientować ile w danym miejscu wynosi wskaźnik zagrożenia piorunowego. Jeżeli jest on ryzykownie wysoki, to dobrze byłoby pomyśleć nad piorunochronem. Generalnie zabezpieczenie się jest dobrym pomysłem w każdym przypadku. Piorunochron zapewni nam bezpieczeństwo, a bezpieczeństwa nigdy dość. W końcu w przypadku uderzania piorunu w nasz dom, może to skończyć się nie byle jakimi szkodami.
Instalacja odgromowa działa raczej w prostu sposób. Opiera się po prostu na tym, że w przypadku ewnetualne uderzenia, piorun jest uziemiany i instalacja ta zapewnia mu najkrótszą i najbezpieczniejszą drogę od naszego dachu do ziemi. Materiał z jakiego powstaje to stal. Czasem jest to inny metal. Zależy od wersji.
Konsekwencje uderzenie pioruna mogą okazać się dotkliwe dla wielu z nas. To, co najczęściej w takim przypadku ulega zniszczeniu to wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, telewizory, komputery, lodówki i inne. Nie bez powodu w czasie burzy odłączamy je od źródła energii. Uderzenie może doprowadzić także do pożaru. Co prawda taka sytuacja ma miejsce raczej rzadko, ale nigdy nie wiemy jak się to może dla nas skończyć. Jeżeli nie pożar, to może to skutkować popękaniem ścian domu lub uszkodzeniem fundamentów.