Zakup gotowego projektu domu zdecydowanie musi być przemyślaną iwestycją. Nie możemy ot tak po prostu kupić tego, co nam się podoba. To by było zdecydowanie zbyt łatwe. Dlatego musimy koniecznie wziąć tu pod uwagę wiele czynników. Są to między innymi ograniczenia, jakie narzuca nam nasza działka. Może się bowiem okazać, że w naszej okolicy mamy nakaz stawiania domów jednopiętrowych, albo dwupiętrowych, albo z dachem koniecznie nachylonym pod kątem sześćdziesięciu stopni. W takim przypadku choćbyśmy kupili najbardziej idealny projekt jaki tylko mogliśmy znaleźć, który jednak nie będzie spełniał tych wymagań, to nigdy tak naprawdę nie otrzymamy pozwolenia na wybudowanie takiego domu na naszej działce. W związku z tym wydaliśmy właśnie pieniądze na coś, z czego i tak nie mamy żadnego użytku. I co jeśli w takiej sytuacji się znajdziemy? Kupiliśmy projekt i właśnie dowiedzieliśmy się, że zupełnie bez sensu. Czy w takim przypadku możemy go zwrócić?
Różnie. Jest to zależne od wielu czynników. Przede wszystkim nasz projekt musiał zostać kupiony nie wcześniej niż 10 dni temu. Jest to czas, w którym jeszcze możemy coś załatwić. Jeżeli upłynęło już więcej niż 10 dni, to prawdopodbnie po prostu straciliśmy te pieniądze. Jeżeli jednak mieścimy się w tym czasie, to wówczas nie musimy w ogóle podawać żadnych powodów naszej decyzji. Musimy złożyć tylko odpowiednie oświadczenie i to wszystko. Musimy spełniać jeszcze tylko jeden warunek, którym jest to, aby projekt nie został w żaden sposób nienaruszony i niezmieniony. Biuro, do którego go oddajemy musi mieć pewność i dowody na to, że nie mógł on zostać w żaden sposób skopiowany. Dodatkowo według polskiego prawa nie przysługuje nam w ogóle prawo zwrotu w przypadku, gdy kupiliśmy projekt budynku komercyjnego.Wówczas nie możemy go oddać.
Jeśli jednak nasz projekt jak do tej pory spełnia wszystkie kryteria, to oprócz tego musi jeszcze nie zawierać żadnych śladów użytkowania. Jeżeli w projekcie pojawiły się jakiekolwiek poprawki adaptacyjne, to wówczas biuro może odmówić uwzględnienia naszej prośby.

Własny projekt domu czy gotowe rozwiązanie?