W całym procesie budowy domu będziemy musieli podjąć olbrzymie ilości mniejszych decyzji. Jedną z nich jest wybór rodzaju stropu. Jest ich wiele. Tak samo jak w przypadku każdej innej rzeczy. Dlatego też całkiem przydatnym może okazać się szczegółowe przemyślenie tego pod kątem czysto funkcjonalnym. Stropy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Są to między innymi stal, żelbeton lub drewno. Te trzy są wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Sprawdźmy zatem jakie są plusy posiadania stropu drewnianego w swoim domu.
Strop drewniany z kolei jest powszechnie wykorzystywany w domach wykonanych w całości z drewna. Tam najlepiej się sprawdza, najlepiej pasuje i wydaje się być po prostu logicznym wyborem. Aczkolwiek nie ma też tutaj żadnych ograniczeń, bo taki strop możemy wykorzystać w domu o konstrukcji z każdego innego materiału. Jest też bardzo popularnym rozwiązaniem w domach wykonanych z bali, czy tych z poddaszem użytkowym. Ten rodzaj stropu pociąga za sobą bardzo dużo korzyści. Między innymi jego wykonanie jest dużo krótsze niż wykonanie każdego innego rodzaju stropu. Także cenowo wychodzi to dużo korzystniej. Samo wykonanie jest również dużo łatwiejsze, waga dużo mniejsza. A te wszystkie rzeczy są przecież bardzo ważne, w szczególności, gdy dom nasz stoi na gruncie o niskiej nośności. Wprowadzanie późniejszych zmian jest tu też znacznie ułatwione. Dużo łatwiej w stropie drewnianym zrobimy na przykład dziurę. Pełni on dodatkową funkcję dekoracyjną. Materiał ten bowiem prezentuje się naprawdę świetnie, a w całym domu wprowadza specyficzny klimat. Montaż różnego rodzaju instalacji okaże się tu też dużo łatwiejszym zadaniem.
Co natomiast jest wadą stropu drewnianego? Napewno niełatwy dostęp do materiałów wartej uwagi jakości. Prawdopodobnie uzyskanie odpowiedniego rodzaju materiału, prezentującego wysoką jakość, która jest tu bardzo ważna, będzie wiązało się z wcześniejszym jego zamówieniem. Otrzymanie drewna niskiej jakości owszem, będzie łatwe, ale jest to rozwiązanie nieszczególnie polecane.