Budowa domu pochłania tak dużo naszych środków i energii, że często sprawy wykończeniowe traktujemy pobieżnie. Taką rzeczą jest właśnie podwórko. Wielokrotnie robimy je bez głębszego zastanowienia. Dom wiadomo, że jest bardzo ważny, musi być plan, projekt fachowcy. A ogród? Raczej się nim mało przejmujemy. Szkoda, bo ma on niezwykły wpływ na to, jak nasz dom będzie postrzegany z zewnątrz i możemy za jego pośrednictwem zbudować wyjątkowy klimat.
Dobrze jest rozróżnić na naszym podwórku część, która znajduje się przed i za domem. Każda z nich pełnić będzie bowiem inną funkcję. Takim sposobem właśnie część, znajdująca się przed domem powinna być bardziej dekoracyjna. To na nią będzie patrzył przechodzień. Ona jako pierwsza rzuci się w oczy gościom. Musi stwarzać więc odpowiednią atmosferę, z którą chcemy być kojarzeni. Przeważnie w tej części umieszcza się budynki gospodarcze. Tu też znajduje się podjazd, chodniki i inne. Możemy też zadbać o odpowiednie oświetlenie, które doda całości ciekawego wyglądu. Jeżeli mocno podświetlimy drzwi wejściowe, to goście, którzy odwiedzać będą nas nocą, będą od razu doskonale wiedzieć w jakim kierunku podążać. Gdy nasz dom ma ganek, ciekawym rozwiązaniem może okazać się o dodatkowe go ozdobienie.
Teraz przejdźmy do części podwórka za naszym domem. Jest to już miejsce, które ma służyć nam i tylko nam. Powinien to być nasz zakątek, do którego przychodzimy odpocząć. Możemy tam zawiesić hamak, postawić huśtawkę. Możemy też stworzyć podwórkową jadalnie. Jest to świetne miejsce na grilla, ognisko, spotkania z przyjaciółmi. W naszym domu możemy zrobić dodatkowe wyjścia na tą stronę podwórka. Świetnie jeśli mamy na przykład taras. Dekoracją tutaj może być oczko wodne, czy wodospad, które podniesie wartość tego miejsca dla nas i dla innych. Również jest to świetne miejsce na nasz ogródek. Możemy posadzić kwiaty, albo warzywa.