Jedną z pierwszych najtrudniejszych decyzji, jaka czeka nas, gdy chcemy wybudować dom jest wybór jego projektu. Tu, już na starcie musimy wiedzieć jaki ma być koniec. Dlatego musimy wszystko zaplanować. Jednak czym mamy się sugerować przy takim planowaniu?
Jeżeli wprowadzasz się razem z rodziną, to dobrym pomysłem jest zrobienie małej burzy mózgów. Każdy z Was na pewno ma mnóstwo świetnych pomysłów. Kiedy wspólnie połączycie je w całość, może powstać coś ciekawego. Ponadto konieczenie musisz uwzględnić potrzeby innych. Jeżeli każdy ma czuć się w domu komfortowo, musi mieć poczucie, że jest jego ważną częścią już od samego początku.
Kiedy odwiedzasz znajomych, czy rodzinę zwracaj uwagę na ich domy. Często mogą one stać się dla Ciebie inspiracją. Zastanów się co w ich mieszkaniach jest dla Ciebie wyjątkowo pomysłowe i co też chciałbyś wprowadzić u siebie.
Oglądaj też różnego rodzaju katalogi internetowe. Tu znajdziesz mnóstwo gotowych pomysłów. Również istnieją czasopisma o architekturze, wystroju wnętrz i innych. To tam znajdziemy pomysły, stworzone przez fachowców. Nie dość, że mogą nas rzeczywiście zainspirować, to jeszcze będziemy mieć pewność, że wszystko dobrane jest idealnie.
Przy zastanawianiu się nad projektem, przyglądnij się temu, jak do tej pory wyglądało Twoje życie. Co robisz, ile czasu spędzasz w domu? Czego oczekujesz od nowego miejsca zamieszkania? Co będzie Ci potrzebne za jakiś czas? Czy chcesz zamieszkać tu już na stałe czy bierzesz pod uwagę jeszcze przeprowadzkę w bliższej lub dalszej przyszłości? To pomoże Ci określić Twoje potrzeby.
Dowiedz się też dokłądnie, co umożliwia Ci Twoja działka. Sprawdź plan zagospodarowania terenu w odpowiedniej placówce. Jest to coś co w pewien sposób Cię ogranicza. Może się okazać, że istnieje odgórny nakaz, by w Twojej okolicy budować domy na przykład o określonym kącie nachylenia dachu, czy ilości pięter.